Niemcy
Niemcy
Niemieckie wina
Klimat Niemiec nie jest szczególnie sprzyjający uprawie winorośli. Daleko wysunięty na północ, dość chłodny kraj z relatywnie niewielką ilością dni słonecznych wydaje się mało przystępny dla nich. Jednak i tu są regiony pełne winnic produkujących wyjątkowe wina, często rozchwytywane przez wielbicieli tego trunku. Mistrzowie rieslingu coraz chętniej sięgają też po inne szczepy gronowe, w tym czerwone. Kierując się wyjątkowymi tradycjami swoich przodków, wyrabiają produkty, które zdobywają szerokie grono zwolenników. Tym bardziej że najpopularniejszy w Niemczech szczep może dawać wino o mocno zróżnicowanym smaku.
#PODZIAL
Warunki klimatyczne w Niemczech
Jako kraj wysunięty dość mocno na północ, szczególnie względem Włoch czy Hiszpanii, Niemcy nie mają zbyt wielu miejsc, w których możliwa jest uprawa winorośli. Chłodny, kontynentalny klimat, nieco ogrzewany przez prądy morskie płynące z północnego zachodu, wydaje się zupełnie nieprzystępny. Jednak południowo-zachodnie tereny od wieków są miejscem wyrobu win gronowych.
Największe niemieckie „zagłębia” winiarskie mieszczą się w Badenii i Palatynacie. Te dwa regiony dają najkorzystniejsze warunki do uprawy winorośli. Z drugiej strony uwagę warto zwrócić na Wirtembergię i Frankonię, w których również chętnie produkuje się wino. Duże znaczenie ma położenie winnic – jest to głównie możliwe na stromych stokach dolin rzek, szczególnie tych zwróconych w stronę słońca. Gwarantuje to dobre nasłonecznienie, tym bardziej że sama woda działa jak lustro, dodatkowo doświetlając uprawy od dołu. Doskonałe warunki do hodowli zapewnia m.in. Mozela i Nahe. Ostatecznie na jakość i ilość win wypuszczanych przez niemieckie winnice wpływa pogoda danego roku.
Warto w tym momencie zauważyć, jak trudna jest praca winiarzy niemieckich pod względem technicznym. Strome zbocza uniemożliwiają wprowadzenie na uprawę maszyn, usprawniających zbiór. Często więc winogrona zbierane są ręcznie.
Klimat sprzyja białym winom
Takie warunki sprawiają, że najlepiej przyjęły się tu winorośle do wyrobu białych win. Chłodny klimat ma swoje zalety, znakomicie wpływające na ich smak. Długo dojrzewające grona mają szansę osiągnąć wysoką kwasowość i słodycz. To zaś umożliwia uzyskanie niesamowitych, zróżnicowanych walorów smakowych, które szeroko doceniane są przez koneserów wina na całym świecie.
Pozornie niesprzyjająca winorośli pogoda dała możliwość stworzenia dwóch wyjątkowych rodzajów trunków. Pierwszym jest wino botrytyzowane, uzyskiwane dzięki zaatakowaniu gron przez gatunek szlachetnej pleśni. Drugi natomiast stanowi wino lodowe. Powstało ono prawdopodobnie właśnie w niemieckiej Frankonii w 1794 roku. Produkuje się je ze zrodzynkowanych winogron, zbieranych w czasie zimowych przymrozków. Sam zbiór odbywa się albo wczesnym rankiem, albo w nocy. Natomiast temperatura na zewnątrz nie może być wyższa niż -7 stopni Celsjusza. Niemieckie wino lodowe najczęściej powstaje z rieslinga.
Królestwo niemieckiego rieslinga
Zdecydowanie najszerzej rozpowszechnioną odmianą jest riesling, z którym związane są bogate tradycje winiarskie. Szczep ten mocno oddaje charakter miejsca upraw. To sprawia, że w zależności od miejsca hodowli, smak wina może się diametralnie różnić. Służy zarówno do wyrobu trunków bardzo kwaśnych, jak i niezwykle słodkich. Riesling gwarantuje również mocno zróżnicowane wrażenia zapachowe – w części produktów wyraźnie czuć woń kwiatów, w innych zaś owoców, szczególnie z nutą brzoskwiniową.
Obok Rieslinga popularną niemiecką odmianą jest sylvaner. Najczęściej uprawia się go na obszarze Frankonii i Reinhessen. Służy do wyrobu zarówno win słodkich, jak i wytrawnych. Wyprodukowane z niego wyroby są wyraźnie mniej kwasowe, a także charakteryzują się słabszą owocową nutą zapachową. Do pozostałych szczepów, które można znaleźć w tamtejszych winnicach, należą pinot giris, pinot blanc i chardonnay.