Portugalia
Portugalia
Wina portugalskie
Mocne, wyraziste smaki, powstałe w wyniku blendowania różnych szczepów, a także wzmacniania – to cecha charakterystyczna portugalskich win. Choć sam kraj jest niewielki, wyróżnia się gorącym temperamentem, co wyraźnie czuć w smaku tamtejszych trunków. Wielość odmian winorośli sprzyja uzyskiwaniu najróżniejszych mieszanek, dających unikatowe efekty. Portugalskie wino może być łagodne, mocno owocowe lub cechować się wyraźną obecnością cierpkich tanin, nadających mu charakteru. Z drugiej strony, sięgając po białe odmiany, odkryje się idealnie orzeźwiające trunki.
#PODZIAL
Rodzaje win portugalskich
Absolutnym królem portugalskich win pozostaje Porto. Powstaje ono zazwyczaj z odmiany touriga nacional, jednak często do jego produkcji wykorzystuje się też szczepy touriga franca, tinta barroca, tinta cão czy tinta roriz. Kluczem jest wzmocnienie, które osiąga się przez dodanie brandy. Obecnie wyróżniamy cztery najpopularniejsze rodzaje Porto:
- Ruby – jego klasyczna wersja,
- Tawny – delikatniejsza odmiana Ruby,
- Late Bottled Vintage (LBV) – późnobutelkowane, nawet po 6 latach leżakowania.
White Porto – biała odmiana wina
Kolejnym najpopularniejszym produktem portugalskich winnic jest Vinho Verde, charakteryzujące się przyjemną lekkością. Nazywa się je „zielonym winem”, co wynika z faktu, że najlepiej smakuje jako młody trunek. Stanowi mieszankę różnych odmian winorośli, w tym najczęściej alvarinho i arinto. Jego biała odmiana może być lekko gazowana.
Natomiast wino Madera, nazwane od wyspy, na której je produkują, wytwarza się z uprawianego lokalnie szczepu tinta negra. Na rynku dostępne są odmiany zarówno słodsze, jak i bardziej wytrawne. Podobnie, jak w przypadku Porto, wzmacniane jest brandy. Po jego dodaniu całość podgrzewa się, co nadaje winu wyjątkowego smaku, a także długowieczności.
Wyjątkowość win portugalskich
To niewielki kraj, jednak istnieje wiele czynników sprawiających, że jej klimat jest niezwykle zróżnicowany. Największy wpływ na warunki klimatyczne ma Atlantyk. Nie bez znaczenia też pozostają wysokie góry, zajmujące znaczną część kraju. Natomiast im dalej w ląd, tym bardziej sucho i gorąco.
Jak widać – różnice w uwarunkowaniu są duże. Stąd na tak małym obszarze powstało aż 14 regionów i 31 apelacji kontrolowanego pochodzenia. Wino z każdego obszaru będzie smakowało zupełnie inaczej. Północne charakteryzują się większą lekkością. Natomiast te z Madery są zazwyczaj dużo słodsze i częściej wzmacniane.
Z drugiej strony winiarze portugalscy zawsze sięgają po nowe mieszanki – jedno wino może łączyć w sobie nawet 20 odmian winorośli! To gwarantuje niezwykłe zróżnicowanie smakowe i aromatyczne.