Polska
Polska
Wina polskie
Niewiele osób wie, ale tradycje winiarskie w Polsce sięgają wielu lat wstecz. Wieki temu, szczególnie na południowych krańcach kraju, uprawiane było winorośle różnych szczepów. Kiedy jednak klimat uległ ochłodzeniu, winnice przestały dawać owoce, a produkcja została ograniczona do niewielkiej skali. Jeszcze do niedawna polskie wina kojarzone były głównie z trunkami owocowymi. Jednak wraz ze stopniowym ogrzewaniem się klimatu, przybywa winnic. Ich wyroby zaś cieszą się rosnącą popularnością – zarówno wśród amatorów, jak i koneserów.
#PODZIAL
Regiony, w których uprawia się winorośl w Polsce
Najszersze tradycje związane z uprawą winorośli w naszym kraju można znaleźć na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. To tu od lat funkcjonują i powstają coraz to nowe winiarnie, które stopniowo adaptują różne odmiany. Można jednak zauważyć, że coraz więcej winnic powstaje także na innych obszarach. Polskie wino pochodzi dzisiaj nie tylko z okolic Zielonej Góry, ale i z Małopolski czy Podkarpacia. Odważniejsi starają się również adaptować różne odmiany w chłodniejszych województwach. To zaś skutkuje rosnącym zróżnicowaniem oferty polskich wyrobów winiarskich.
Odrodzenie się krajowego winiarstwa widać nie tylko po zwiększonej produkcji, ale i imprezach, związanych z branżą. Zielonogórska impreza Winobranie to efekt wieloletniej tradycji, związanej z wyrobem, jak i piciem tego wyjątkowego trunku. Z drugiej strony w Krakowie można świętować w czasie Festiwalu Młodego Wina. Podobnych imprez w Polsce wciąż przybywa!
Oferta polskich winnic
Winiarze z Polski w dużej mierze dopiero badają, jakie szczepy przyjmą się w naszych warunkach. Jednak już teraz oferują szeroki wybór win czerwonych, jak i białych. Rynek zdecydowanie zdominowany jest przez te drugie, zresztą zgodnie z upodobaniami wielu naszych rodaków. Na uwagę zasługuje również fakt, że rośnie produkcja rodzimego wina musującego.
Jakie szczepy są najpopularniejsze? Głównie międzynarodowe, takie jak chardonnay, riesling czy pinot noir. Hodowcy chętnie sięgają też po czerwone grona, w tym rondo, regen czy marechal foch. Warto przy tym zauważyć, że polscy producenci w dużej mierze specjalizują się w winach wyrabianych z mieszanek szczepów, co zapewnia unikatowe walory smakowe i aromatyczne.
Warto dać szansę polskiemu winu
Choć obecnie szacuje się łączną wielkość wszystkich winnic w Polsce na około 900-1000 hektarów, to krajowi producenci odważnie stają w szranki z konkurentami z państw, w których tradycja uprawy winorośli jest znacznie dłuższa. Zyskują przy tym aprobatę wielu sommelierów, doceniających wyjątkowy smak, charakteryzujący polskie wino.
Dlatego też w prezentowanej ofercie nie mogło zabraknąć wyrobów z naszego kraju. Zachęcamy, aby zapoznać się z całą ofertą i dać się przekonać, że wina z Polski smakują równie dobrze, jak produkty włoskie, francuskie czy hiszpańskie.